Asia,  United Arab Emirates

Abu Dhabi & Sheikh Zayed Mosque

Od samego początku planowania wyjazdu do Dubaju wiedziałam jedno: chcę pojechać do Abu Dabi. Naoglądałam się obrazków meczetu Szejka Zayeda w internecie i chciałam go zobaczyć. Meczet? Po co meczet? Po co jechać ponad 100km? Bo jest to przepiękny meczet. I przy okazji największy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, może pomieścić ponad 40 tysięcy ludzi. W projektowaniu, budowaniu i dekorowaniu brali udział specjaliści z całego świata, nie tylko tego islamskiego. W meczecie jest największy na świecie dywan i trzeci największy żyrandol na świecie. Liczby związane z meczetem imponują, więc polecam lekturę. I oglądanie obrazków, bo zdecydowanie jest to jeden z najpiękniejszych budynków jakie widziałam na świecie:

From the moment we decided to go to Dubai, I knew one thing: I want to go to Abu Dhabi. I saw so many pics of Sheikh Zayed Mosque on the Internet and I wanted to see it live. Mosque? Why would one go over 100 km to see a mosque? Because it’s amazing. And the biggest in United Arab Emirates – 40k people can pray there. People from all over the world were involved in desing, construction and decoration of it. There’s the biggest rug in the world and 3rd biggest chandelier. All numbers related to the mosque are impressive, you should check them out. And see some pictures, as this is truly one of the prettiest building I have ever seen:

dsc_0429_1dsc_0430_1dsc_0445_1dsc_0456_1dsc_0495_1dsc_0541_1dsc_0551_1dsc_0512_1

Abu Dabi to nie tylko meczet. Jest zdecydowanie spokojniejsze od Dubaju, bardziej uporządkowane, wręcz leniwe. Nie da się jednak ukryć, że dba o swoich turystów. Promenada Corniche, plaże praktycznie w centrum miasta (z wywieszoną czerwoną flagą akurat tego dnia, gdy tam byliśmy, ot szczęście człowieka gotującego się w 48 stopniach), wieżowce i wielkie parki rozrywki. Dla każdego coś miłego. Fanem parków rozrywki nie jestem, wolę się przejść przez miasto, a we wrześniu w Emiratach przejechać. I naprawdę warto wybrać się na całodniową lub choćby półdniową wycieczkę. W końcu to tylko 150km z Dubaju. A obrazki niech mówią same za siebie.

Abu Dhabi is not only a mosque. It’s not as busy as Dubai, less chaotic, feels even a bit lazy. But it definitely makes sure that tourists are happy: Corniche Promenade, beaches literally in the city center (we were really unlucky and there was a red flag, which is quite sad with 48 degrees Celsius), skyscrapers, amusement parks. Something for everyone. I’m not a fan of amusement/theme/whatever parks, I’d rather go for a walk around the city or drive around if it’s September in Emirates. And it’s really worth it to go for a day trip or half day trip. It’s just 150km from Dubai. And let pictures do the talking:

dsc_0570_1dsc_0571_1dsc_0572_1

Informacje praktyczne:

Do Abu Dabi można dojechać z Dubaju na kilka sposobów, jednak najprościej samochodem. Polecam wynajmować ze sprawdzonych firm i nawet niekoniecznie tych, które są polecane przez hotel, bo możecie nie zobaczyć kaucji, mimo że zwrot wam się należał. To już osobna historia, ale dwie rzeczy są do zapamiętania: renomowane wypożyczalnie i karta kredytowa, bo wtedy można odzyskać pieniądze.

Z Dubaju do Abu Dabi jest autostrada, płatna. Po drodze mijamy punkty sczytujące nasze dane i przy oddawaniu auta płacimy salik. Ile puntków zaliczyliśmy, tyle płacimy. Nie są to jakieś wielkie pieniądze, więc spokojnie.

Parking pod meczetem Szejka Zayeda jest bezpłatny (2015).

Do meczetu należy się ubrać przyzwoicie, jeśli to się nie uda, to ubiorą nas na miejscu. Panowie – długie spodnie. Panie – długa spódnica, długi rękaw i chusta na głowę. Polecam cienką długą spódnicę i równie cienką koszulę do założenia na top, żeby można ją było zdjąć od razu po wyjściu i się nie ugotować. Jak nam ciuchów braknie, to ubiorą nas w czarną abaje i też będzie to jakieś turystyczne doświadczenie.

 

Practical info

There are few ways to get from Dubai to Abu Dhabi, but the easiest is to rent a car. I recommend renting from a well known company, even if a hotel is recommending one they know. Highways in Emirates have a payment system. There’s a fee you have to pay, called salik and the price depends on how many “checkpoints” you pass. It’s not expensive, don’t worry.

There’s a huge parking in front of Sheikh Zayed Mosque and it’s free.

You have to be properly dressed to visit the mosque, but if you don’t have appropriate clothes, they’ll give you abaja. Men should wear long pants and women maxi skirts, long sleeves and they have to cover their heads. I recommend thin fabrics. It’s good to wear a top and then put a thin shirt, which you can take off the moment you live the mosque.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: