Europe

Nie jedź do Berlina, jedź do Poczdamu | Don’t go to Berlin, go to Potsdam

Wszystkich ciągnie do Berlina. A przynajmniej wielu. Bo niesamowita atmosfera, bo muzea, bo zabytki, bo historia, bo mur. I ja się z tym wszystkim zgadzam. Ok, z większością. Ale będę przekorna i powiem: nie jedź do Berlina, jedź do Poczdamu.

Everyone goes to Berlin. Well, many go. Because of the atmosphere, museums, landmarks, history, wall. And I agree with it. Well, with most of it. But I would recommend something different: don’t go to Berlin, go to Potsdam.DSC_0059_1

Poczdam jest znany z parku z pałacem i z tego, że jest pod Berlinem. Jak ktoś się wybiera na zwiedzanie Berlina, to o Poczdam może zahaczy, a może nie. W końcu park z pałacem, pałac z parkiem, więc bez przesady, sam Berlin ma więcej do zaoferowania. Jak się okazało, również uległam temu przekonaniu i był to błąd. Okazuje się, że Poczdam to naprawdę piękne miasteczko, pałaców ma z dwadzieścia, do tego drewniane chatki, własną Holandię i most szpiegów. Tak, ten z filmu “Most szpiegów”. Niestety most jest daleko od centrum (głupio byłoby wymieniać szpiegów na przykład przy dworcu głównym) i ciężko się tam dostać bez roweru/samochodu. A skoro już jesteśmy przy rowerze, to jest to prawdopodobnie najlepsza metoda zwiedzania Poczdamu i trochę żałuję, że nie wynajęliśmy drucianego osła (jak mawiają Niemcy). Wtedy pojechalibyśmy na most szpiegów.

Potsdam is know for a palace with a park and for being close to Berlin. If someone goes to Berlin, he or she will probably go to Potsdam. Or not. All in all there’s a palace and a park, come on, there’s much more to do in Berlin. Well, that’s what I thought and I couldn’t have been any more wrong. It occurs, Potsdam is a really beautiful city, there are many palaces, wooden houses, little Netherlands and bridge of spies. Yes, the one from the movie “Bridge of spies”. Unfortunately it’s quite far from the city center (well, it would be stupid to exchange spies on the bridge next to the main railway station) and it’s hard to get there without a bike/car. A bike! It’s probably the best way to see Potsdam and I regret that we haven’t rented one.DSC_0066DSC_0062_1DSC_0083_1

Wracając do Poczdamu… Można przyjechać pociągiem z Berlina rano i wrócić wieczorem. Można. Można też odwrócić sytuację, przyjechać do Poczdamu i któregoś dnia wyskoczyć na szybkie zwiedzanie Berlina. I ja na pewno kiedyś tak zrobię. Bo warto. Bo szkoda przez piękny Poczdam przebiec w jeden dzień.

Potsdam. You can go there by train from Berlin in the morning and get back in the evening. But what about doing it the other way round? Stay in Potsdam and go to Berlin for one day. Next time I’ll definitely do this. Potsdam is to pretty to just run through it during these few hours of one day.

Zaryzykuję i powiem, że w Poczdamie jest cały świat, a już na pewno cała Europa. Jest kościół, którego nie powstydziłby się Włochy, wciśnięty między architekturę Europy Wschodniej lat na oko 70tych. Jest ulica pełna kamienic, która nagle zamienia się w Holandię. Taką prawdziwą Holandię, wybudowaną przez Holendrów, którzy z kolei rozbudowywali Poczdam. I jest to ponoć największa Holandia poza Holandią. Poczdamska holandia nagle kończy się czymś zamkowo-gotyckim i to coś jest bramą Naueńską. A za bramą jest świat willi i innych pięknych budynków, w których chętnie bym zamieszkała. Na końcu ulicy klimat zmiania i się raz jeszcze i oto jesteśmy w rosyjskiej wiosce pełnej drewnianych domów. Oto jesteśmy w kolonii Alexandrowka, zbudowanej dla rosyjskich śpiewaków operowych. Takiej architektury naprawdę się tutaj nie spodziewałam.

In my eyes, there’s a whole world in Potsdam. Or at least Europe. There’s a church which looks like taken straight from Italy, squeezed between buildings which look like Easten Europe in the 70s. There’s a pretty street which all of the sudden turns into the Netherlands. Like real Netherlands, built by Dutch people for Dutch people who were working there and developing the city. From what I know, this is the biggest Dutch quarter outside of the Netherlands. And at the end of it, there’s a peculiar gate, Nauener Tor, which looks like a part of a gothic castle. Behind it, you will find amazing villas and… wooden, Russian cottages. That’s Alexandrowka, built for Russians in the 19th century. I really didn’t expect that.DSC_0089_1DSC_0093_1DSC_0122_1DSC_0126_1DSC_0092_1DSC_0097_1DSC_0102_1DSC_0109_1DSC_0116_1

Wracamy przez ten niemiecko-holendersko-rosyjski świat, czas na francuskie rokoko, odrobinę Włoch i trochę Chin, czas na lokalną gwiazdę – Sanssoucci. W skrócie: lokalny Wersal, który Fryderyk Wielki wybudował, bo chciał. Chciał hodować figi i winogrona, więc zaczął od ogrodów. Dodał “domek letniskowy” w postaci pałacu, fontannę, a następcy postarali się o kilka kolejnych budynków, włączając w to pawilon chiński i łaźnie rzymskie (jeden z moich ulubionych budynków w parku). Robi wrażenie. Nieskoszony trawnik też.DSC_0143_1DSC_0147_1DSC_0160_1DSC_0164_1DSC_0166_1

DSC_0168_1
Charlottenhof
DSC_0170_1
Moje ulubione łaźnie rzymskie | My favourite Roman Baths

DSC_0172_1DSC_0173_1DSC_0178_1DSC_0179_1

To co? Poczdam zamiast Berlina?

After exploring this German-Dutch-Russian world, it’s time for French rococo with a little bit of Italy and a touch of China. It’s time for a local star – Sanssoucci. In few words: local Versailles, which was built by Frederick the Great, because he wanted to. He wanted to grow grapes and figs, so he has started with gardens. Later on he added a summer residence – a palace. And a fountain. And later on few more buildings were added, including Chinese pavilion and Roman baths (btw, that’s probably my favourite building there). It’s impressive. It really is.

So what? Potsdam instead of Berlin?

2 Comments

    • Karolina | Worldwide Panda

      Ja Berlin znałam ze wcześniejszych wyjazdów, zdjęć, blogów, a Poczdamu wcale. Ogromne zaskoczenie i to jak pozytywne 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: